USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej jest badaniem nieinwazyjnym wykonywanym w pozycji leżącej, które pozwala ocenić budowę narządów wewnętrznych, takich jak np. wątroba, nerki, drogi żółciowe, pęcherz moczowy czy pęcherzyk żółciowy. Badanie USG brzucha to działanie pozwalające na wykrycie wielu schorzeń, m.in. guzów, torbieli i uszkodzeń pourazowych. Dzięki USG jamy brzusznej wykryć można stany zapalne otrzewnej i dokonać szczegółowej oceny układu moczowego. Badanie USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej zalecanych badań diagnostycznych także w schorzeniach przewodu pokarmowego oraz w przypadku chorób nowotworowych i przerzutów.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Aby obraz USG jamy brzusznej był miarodajny, do badania należy się prawidłowo przygotować. W dniu poprzedzającym badanie powinno się stosować dietę lekkostrawną z wyłączeniem ciemnego pieczywa, surowych owoców i warzyw. Warto zrezygnować też z picia napojów gazowanych. Nie powinno się też palić papierosów, spożywać alkoholu, żuć gumy i pić kawy. Wszystko po to, by wyeliminować występowanie gazów w przewodzie pokarmowym, które mogą być źródłem ewentualnych nieprawidłowości w badaniu.

Treść pokarmowa, jak i gazy mogą przypominać guzy lub inne schorzenia. Może mieć to wpływ na wynik badania, bo lekarz przeprowadzający USG brzucha może mieć problem ze stwierdzeniem stanu faktycznego narządów wewnętrznych. Dlatego odpowiednia dieta na dzień przed badaniem jest tak ważna. W przypadku występowania na co dzień dużych wzdęć należy przed badaniem USG jamy brzusznej przyjąć dostępne bez recepty środki przeciwwzdęciowe.

W dniu wykonania USG jamy brzusznej należy być na czczo lub nie spożywać pokarmów co najmniej 6 godzin przed wykonaniem badania. Niekiedy w ramach USG jamy brzusznej przeprowadzane jest również obrazowanie miednicy małej. Wówczas można dokonać obejrzenia stanu narządów kobiecych, gruczołu krokowego, czy pęcherza moczowego. W takim przypadku w ramach przygotowania do zabiegu konieczne jest wypełnienie pęcherza moczowego płynami. Wypycha on wówczas pętle jelitowe i umożliwia dokładne obejrzenie dodatkowych obszarów. W tym celu niezbędne jest wypicie od 1 do 4 szklanek płynów na godzinę lub dwie przed zabiegiem, nie oddając moczu.

Na czym polega USG brzucha?

USG jamy brzusznej to badanie obrazowe wykonywane przez powłoki brzuszne. Pacjent podczas jego wykonywania znajduje się w pozycji leżącej, a cały proces jest bezbolesny. Jak przebiega badanie? Lekarz nakłada na badany obszar specjalny żel, a następnie przykłada do niego głowicę urządzenia. Wykorzystuje ona fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Urządzenie na podstawie długości odbitych fal przekształca sygnały w obraz. Dzięki badaniu lekarz widzi narządy w jamie brzusznej w czasie rzeczywistym, ich wielkość, budowę oraz obecność ewentualnych nieprawidłowości.

Wynik USG jamy brzusznej dostępny jest w dniu badania, zaraz po wykonaniu opisu. Warto podczas jego wykonywania mieć ze sobą również inne wyniki badań, np. rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej itp. dokumentacji medycznej.

Wskazania do wykonania badania USG jamy brzusznej

Badanie USG jamy brzusznej powinno być wykonane w przypadku, gdy występują:

  • przewlekłe lub ostre bóle brzucha,
  • nieprawidłowości wyczuwalne w badaniu palpacyjnym,
  • nagła utrata wagi ciała,
  • długotrwała utrata apetytu,
  • wymioty,
  • biegunki,
  • powiększenie obwodu brzucha.

Lekarz może zlecić wykonanie badania USG jamy brzusznej również w celu wykluczenia innych chorób, niezwiązanych ściśle z przewodem pokarmowym. Badanie USG bywa również wymagane w ramach przygotowania do różnego rodzaju operacji lub zabiegów. Pacjent może je również wykonać bez skierowania w celu regularnego badania stanu swojego zdrowia.

Co wykrywa USG jamy brzusznej?

Badania USG jamy brzusznej pozwalają ocenić stan narządów wewnętrznych w obrębie jamy brzusznej oraz miednicy małej. Tego typu diagnostyka umożliwia ustalenie przyczyn zaburzeń czynnościowych wątroby, dróg żółciowych, trzustki, nerek, narządów rodnych, pęcherza moczowego i okolicznych narządów. Możliwy jest także do określenia stan pęcherzyka żółciowego, jelit i obecność w ich obrębie różnych chorób, w tym nowotworów. USG jamy brzusznej pozwala też wykryć tętniaka aorty brzusznej, zapalenie wyrostka robaczkowego i wiele innych schorzeń.

Jak często powinno się wykonywać USG jamy brzusznej?

Pacjent powinien wykonać badanie USG zawsze wtedy, gdy otrzyma takie zalecenie od lekarza. Jednak to nie wszystko. Każda osoba powinna wykonać USG brzucha co najmniej raz na dwa lata, aby sprawdzić stan wątroby, jelit, pęcherzyka żółciowego, trzustki, jelit i innych okolicznych struktur. Dzięki takiej praktyce potencjalne choroby można wykryć na wczesnym etapie, dzięki czemu leczenie może okazać się łagodniejsze, mniej inwazyjne i przede wszystkim skuteczne.

Wiele schorzeń w rejonie jamy brzusznej początkowo nie daje oznak bólowych, co może być zgubne. Bywa tak np. w przypadku nowotworów. Badanie USG umożliwia wykrycie nieprawidłowości na bardzo wczesnym etapie, dzięki czemu możliwe jest całkowite wyleczenie nawet w przypadku poważnego schorzenia.

W Euroklinice badanie USG jamy brzusznej wykonuje radiolog dr Katarzyna Wandasiewicz, która ma ogromne doświadczenie i wiedzę. Badanie trwa około 10 – 15 minut i przeprowadzane jest w komfortowych i przyjaznych warunkach. Cena USG jamy brzusznej przeprowadzanego w Euroklinice w Katowicach to 150 zł. W ramach tej kwoty każdy pacjent ma zagwarantowaną obsługę medyczną wraz z opisem na najwyższym poziomie, bezpieczeństwo, najwyższy poziom higieny oraz komfortowy przebieg badania.



Projekt Unijny - Logotypy

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020