usuwanie znamion

Chirurgiczne usuwanie znamion w Euroklinice

Zmiany w pigmentacji skóry, potocznie nazywane pieprzykami, posiada każdy z nas. Choć większość z nich jest nieszkodliwa, istnieją przypadki, w których konieczne jest ich wycięcie chirurgiczne - ze względu na posiadanie cech, potencjalnie niebezpiecznych dla pacjenta.

Znamiona barwnikowe i wszelkiego rodzaju guzki na skórze, zalicza się do niezłośliwych nowotworów skóry. Mogą przybierać różnorodne formy oraz kolory, jednak niepokojący, atypowy kształt lub charakter zmiany skórnej, jest podstawą do jej usunięcia.

Chirurgiczne usuwanie zmiany skórnej - na czym polega?

W Euroklinice usuwamy znamiona chirurgicznie, czyli poprzez nacięcie skóry wokół zmiany i usunięcie jej z podłoża. Na powstałą w ten sposób ranę zakłada się szwy i opatrunek, a wycięta zmiana zostaje przesłana do badania histopatologicznego. Większość znamion występujących na skórze jest nieszkodliwa, jednak jedno na 200 tysięcy znamion zmienia się w czerniaka - nowotwór złośliwy skóry. Wykryty we wczesnym stadium jest całkowicie uleczalny.

Znamiona zazwyczaj mają kształt okrągły lub owalny, mogą także być płaskie lub wypukłe, a ich kolorystyka może wahać się od odcienia skóry pacjenta do czerni. Mogą pojawić się na dowolnej części ciała. Znamiona nietypowe to zmiany które przy oglądaniu w powiększeniu mają nieregularne rysy. Niekoniecznie są to znamiona nowotworowe. Uważa się, że nietypowe pieprzyki powstają w wyniku połączenia przyczyn genetycznych i środowiskowych, ale dokładne przyczyny nie są znane.

Łagodny pieprzyk, znamiona skórne lub łojotokowe zwykle mają wyraźnie określony symetryczny kształt i mają tylko jeden kolor na skórze. Mogą to być znamiona płaskie lub guzki, ale co najważniejsze, ich wygląd nie ulegnie zmianie z biegiem czasu. Te znamiona same w sobie nie są niebezpieczne, jednak wszystkie zmiany powinny z czasem zostać sprawdzone przez wykwalifikowanego lekarza, aby upewnić się, że nie zmieniają wyglądu. Nie jest wymagane usuwanie każdej zmiany, ale każdą warto skonsultować ze specjalistą.

Badanie histopatologiczne wyciętej tkanki - na czym polega?

Badanie histopatologiczne to procedura diagnostyczna polegająca na analizie mikroskopowej tkanek lub komórek pozyskanych od pacjenta. Celem badania jest ocena struktury i cech mikroskopowych pobranej próbki oraz identyfikacja ewentualnych nieprawidłowości, stanów chorobowych lub zmian patologicznych.

Wynik badania histopatologicznego zmian skórnych jest podstawowym narzędziem do wczesnego rozpoznania nowotworów. Pomaga lekarzom zrozumieć charakter i stadium rozwoju choroby oraz podjąć decyzje co do dalszego postępowania.

Wskazania do wykonania zabiegu wycięcia zmian skórnych

Chirurgiczne usunięcie zmian skórnych jest zalecane każdej osobie, u której występują zmiany barwnikowe, budzące niepokój lub kwalifikujące się do wycięcia przez względy estetyczne. Szczegółowe wskazania obejmują:

  • podejrzenie raka skóry - jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że zmiana skórna może być nowotworem złośliwym, konieczne jest jej usunięcie w celu dalszej oceny histopatologicznej;
  • znamiona, które mają nieregularny kształt, barwę, powodują świąd, krwawienie lub szybko zmieniają wygląd;
  • zmiany skórne, które są nieestetyczne, bolesne lub przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, nawet jeśli nie posiadają wyraźnych oznak chorobowych. Mogą to być znamiona, ziarniaki naczyniowe bądź brodawki na twarzy albo liczne skupiska kępek żółtych w okolicy oczu;
  • leczenie chorób skóry, takich jak torbiele, tłuszczaki, brodawki czy kaszaki;
  • profilaktyka infekcji skóry - w niektórych przypadkach zmiana skórna, choć na dany moment nie jest problematyczna, może ulec deformacji, urazowi lub predysponować do rozwoju infekcji. W takim przypadku usuwanie zmian skórnych może pomóc uniknąć późniejszych komplikacji.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych - jak się przygotować?

Przeprowadzenie zabiegu poprzedza konsultacja z lekarzem. Chirurg plastyczny, aby prawidłowo wyciąć zmiany skórne, przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, omawia historię chorób skóry, alergii, przyjmowane na stałe leki oraz przedstawia ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia procedury. Następnie dokładnie ocenia stan zmian skórnych zakwalifikowanych do zabiegu, aby dobrze zaplanować przebieg działań.

Usuwanie zmian skórnych wykonuje się, gdy znieczulenie miejscowe zacznie działać. Przed przystąpieniem do działania, lekarz dezynfekuje obszar wokół zmiany, aby uniknąć infekcji. Następnie, za pomocą sterylnego skalpela lub noża chirurgicznego, precyzyjnie nacina powierzchnię skóry i usuwa zmianę. Najczęściej wycina także niewielką ilość zdrowej tkanki, aby mieć pewność, że wszystkie potencjalnie nieprawidłowe komórki zostały wyeliminowane. Pobrana próbka zostaje zabezpieczona i odesłana na badanie histopatologiczne.

Na ranę zakłada się szwy, zdejmowane po upływie 7-14 dni - w zależności od miejsca wykonania cięcia. Zabieg wykonywany jest z zachowaniem dużej ostrożności i precyzji, tak aby po wycięciu zmiany skórnej nie został trwały i oszpecający ślad, a jedynie niewielka blizna. Czas trwania całej procedury jest uzależniony od wielkości, rodzaju oraz liczby znamion.

Czy warto usuwać zmianę skórną?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niektórzy pacjenci decydują się na usunięcie zmiany skórnej ze względów estetycznych, u innych jest to konieczne dla ratowania zdrowia.

Jedno jest pewne - brodawki, kępki żółte lub naczyniaki o nieregularnym kształcie, barwie, szybkim wzroście lub wykazujące inne niepokojące cechy powinny być od razu konsultowane ze specjalistą, który może zlecić ich chirurgiczne wycięcie. Takie zmiany skórne nazywane są atypowymi, a ich obserwacja jest konieczna, ze względu na podwyższone ryzyko rozwoju czerniaka skóry.

Jeśli szukasz placówki w Katowicach, gdzie zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej wykonują lekarze z wieloletnim doświadczeniem i ogromną wiedzą, lub zależy Ci, aby wizyta przebiegała w miłej, prywatnej atmosferze - polecamy chirurgiczne usuwanie zmian skórnych w Euroklinice. Umów się na konsultację u jednego z naszych chirurgów i dowiedz się, dlaczego warto pozbyć się znamion.

Projekt Unijny - Logotypy

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020